---
title: "Sådan køber vi ind i Furesø Kommune"
description: "Læs om regler for kommunale indkøb."
date: "2024-11-26"
created: "2023-09-28"
---

[Hjem](https://www.furesoe.dk/)

                    [Erhverv](https://www.furesoe.dk/erhverv)

                    [Leverandør til kommunen](https://www.furesoe.dk/erhverv/leverandoer-til-kommunen)

                [Sådan køber vi ind i Furesø Kommune](https://www.furesoe.dk/erhverv/leverandoer-til-kommunen/saadan-koeber-vi-ind-i-furesoe-kommune)

# Sådan køber vi ind i Furesø Kommune

Få en kort introduktion til hvordan vi køber ind i Furesø Kommune. Hvilke regler gælder for området? Hvad er et udbud? Hvilken type opgaver udbydes? Hvordan udbydes opgaver?

## Få læst dokumenterne op

Furesø Kommune arbejder for at sikre, at vores hjemmeside er tilgængelig for alle.

Hvis du har udfordringer med højtlæsning af et dokument eller andre webtilgængelighedsproblemer, så kontakt Center for Borgerservice og Organisation:

- Skriv e-mail til oekonomi.sikker@furesoe.dk
- Furesø Kommunes hovednummer 7235 4000

### Sådan køber vi ind i Furesø Kommune

Nedenfor får du en kort introduktion til, hvordan vi køber ind i Furesø Kommune. Herunder forskellige gældende regler, der, måske, er relevant for dig og din virksomhed.

## Svar på typiske spørgsmål

###

                                    Er der regler for kommunale indkøb?

Som offentlig myndighed er kommunen underlagt nogle specifikke regler for, hvordan vi indkøber.

Kommunen er underlagt reglerne i udbudsloven samt tilbudsloven.

Inden for disse lovgivninger, er der nogle krav til, hvordan og hvornår vi skal udbyde.

###

                                    Hvad er et udbud?

Når vi i Furesø Kommune har en opgave, vi skal have løst, eller der er en bestemt vare vi har brug, er vi som offentlig myndighed forpligtet til at udbyde indkøbet.

Som hovedregel betyder det, at vi ikke bare kan give en opgave til en specifik leverandør.

Vi skal spørger flere leverandører og indhente forskellige tilbud, altså foretage en konkurrenceudsættelse.

En konkurrenceudsættelse er med til at sikre det bedste forhold mellem pris og kvalitet, og dermed sikre at borgerne får mest muligt for deres penge.

Derudover sikrer konkurrenceudsættelser ligebehandling og gennemsigtighed i processen.

Måden hvorpå kommunen skal udbyde opgaven, varen eller tjenesteydelsen afhænger af følgende to ting:

- Hvad koster det, vi har brug for, altså hvad er den samlede kontraktværdi?
- Hvilken type opgave eller vare har vi brug for?

###

                                    Hvad udbyder vi?

Kommunen udbyder varer, tjenesteydelser eller bygge- og anlægsopgaver. Nedenfor kan du se eksempler på dette.

Udbud
| **Varer (eksempelvis)** | **Tjenesteydelser (eksempelvis)** | **Bygge- og anlægsopgaver (eksempelvis)** |
| --- | --- | --- |
| Kontorartikler | Konsulentbistand | Opførelse af en ny legeplads |
| Møbler | Rengøring | Renovering af en skole fx nyt tag |
| Sygeplejeartikler | Kørsel af borgere | Opførelse af ny daginstitution |
| Biler m.m. | Vikartjeneste m.m. | Udskiftning af tekniske installationer |
|  |  | Udskiftning af tagrender |
|  |  | Facaderenovering |

###

                                    Hvordan udbyder vi varer og tjenesteydelser?

Når der er tale om en vare eller tjenesteydelse, er der stor forskel på, hvor vi udbyder opgaven.

Når vi udbyder opgaver med høj kontraktværdi, gør vi det som regel gennem Indkøbsfællesskab Nordsjælland (IN) eller ved at tilslutte os aftaler gennem Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI).

Dog kan vi udbyde i andre fællesskaber, såfremt det vurderes at være fordelagtigt for kommunen. Derudover foretager vi også egne Furesø-udbud.

## Regler for indkøb af varer og tjenesteydelser i Furesø Kommune

Tabellen illustrerer interne regler og lovbestemmelser. Beløbsgrænsen er enten for enkelt køb eller løbende ydelser over 4 år.

Interne Regler
| Beløbsgrænse: | Proces: | Eksempler: |
| --- | --- | --- |
| Under 100.00 kr. | Forsvarlig økonomisk forvaltning |  |
|  | Konkurrenceudsættelse i vid udstrækning, men også direkte tildeling. | Leje af frysecontainer, sondeernæring, blomster til et jubilæum. |
| 100.000 kr. (\*) - 1,6 mio. kr. | Konkurrenceudsættelse |  |
|  | Ofte gennem egne tilbudsindhentning, hvor 2-3 leverandører afgiver tilbud. Ved konkurrenceudsættelser af de ydelser, der udbydes i Comdia, er grænsen 50.000 kr. | Rådgivere og konsulenter (Furesø), trykkeriopgaver (Furesø), visse genbrugshjælpemidler (Furesø). |
| Over 1,6 mio. kr. | EU-udbud |  |
|  | Ofte gennem SKI (Staten og Kommunernes Indkøbsservice) og IN (Indkøbsfællesskabet Nordsjælland). | Fødevarer (SKI), stomiprodukter (IN), sundhedsfaglige vikarydelser (Furesø). |

*(\*) I udbudsloven er der krav om konkurrenceudsættelse ved indkøb på over 500.000 kr.*

*Furesø Kommune har dog truffet beslutning om, at man internt gør dette ved indkøb fra 100.000 kr. For ydelser, der udbydes i Comdia, er beløbsgrænsen nedsat yderligere til 50.000 kr.*

Læs mere:
[Indkøbsfællesskab Nordsjælland (IN)](https://www.in-kommuner.dk/om-in/ "Indkøbsfællesskab Nordsjælland (IN)")

[Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI)](https://www.ski.dk/videnssider/fakta-om-ski/ "Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI)")

###

                                    Hvordan udbyder vi bygge- og anlægsopgaver?

Kommunen udbyder en række bygge- og anlægsopgaver i form af ombygninger og renoveringer af kommunens ejendomme eller nybyggeri. Det kan fx være:

- Opførelse af en ny legeplads
- Renovering af en skole fx nyt tag
- Opførelse af en ny daginstitution
- Udskiftning af tekniske installationer
- Udskiftning af tagrender

## Hvordan udbyder vi bygge- og anlægsopgaver?

Tabellen illustrerer interne regler og lovbestemmelser.

Reglerne for indkøb i Furesø Kommune - Byggeri og anlæg
| Beløbsgrænse | Proces | Eksempler |
| --- | --- | --- |
| &lt; 50.000 kr. | Direkte tildeling (evt. 1 kontrolbud)<br><br>1 tilbudsgiver<br><br>Regningsarbejde er ikke omfattet af tilbudsloven. Der betales efter anvendt tid med aftalte enhedspriser. Under arbejdet kontrolleres det, at forudsætningerne for arbejdet ikke ændrer sig, så den anslåede værdi på 50.000 kr. ikke overstiges. Kun i særlige tilfælde fraviges kravet om at den anslåede værdi ikke må overstige 50.000 kr. | Små og ikke planlagte reparationsopgaver, hvor omfang, kvalitet og tidsforløb kun med stor vanskelighed kan fastsættes i et udbuds-grundlag. Det kan fx være reparation af et tag efter en vandskade eller udskiftning af en pumpe efter et driftsstop på et teknisk anlæg. |
| 50.000 kr. - 300.000 kr. | Tilbudsloven<br><br>Begrænset licitation eller underhåndsbud<br><br>2-3 tilbudsgivere<br><br>Der indhentes tilbud på opgaven hos 1-2 lokale firmaer/håndværkere og 1 udenbys firma/håndværker. Mindst 1 af tilbuds-giverne er ny for at sikre, at priserne og opgaveudførslen bliver afprøvet hver gang. | Mindre renoveringsopgaver som udskiftning/renovering af vinduer, tag, ventilation el. lign. |
| 300.000 kr. - 3 mio. kr. | Tilbudsloven<br><br>Begrænset licitation eller underhåndsbud<br><br>2-3 tilbudsgivere<br><br>Der indhentes tilbud på opgaven hos 1-2 lokale firmaer/håndværkere og 1 udenbys firma/håndværker. Mindst 1 af tilbuds-giverne er ny for at sikre, at priserne og opgaveudførslen bliver afprøvet hver gang. | Mindre renoveringsopgaver som udskiftning/renovering af vinduer, tag, ventilation el. lign. |
| 3 mio. kr. - 40 mio. kr. | Tilbudsloven<br><br>Offentlig licitation eller begrænset licitation<br><br>5 tilbudsgivere<br><br>Der indhentes tilbud på opgaven fra 5 firmaer/håndværkere, hvor mindst 2 er lokale firmaer/håndværkere. Mindst 1 af tilbudsgiverene er ny for at sikre, at priserne og opgaveudførslen bliver afprøvet hver gang. Der udarbejdes udbudsmateriale. | Udskiftning af et tag eller etablering af en mindre bygning. |
| &gt;40 mio. kr. | EU-udbud | Opførelse af en ny større daginstitution, ny skole eller nyt rådhus. |

Tager man forbehold i sit tilbud, vil tilbuddet blive betragtet som værende ikke konditionsmæssigt.

### Hvilke udbudsplatforme bruger vi?

Vi bruger Comdia til bygge- og anlægsopgaver med en anslået værdi op til 2. mio. kr.

Hvis opgaven har en anslået værdi over 2 mio. kr. eller den er kompleks, så udbyder vi opgaven via Byggeweb.

### Hvor kan man se udbuddene henne?

Bygge- og anlægsopgaver med en værdi over 50.000 kr. kan ses i Udbudsplanen i Comdia.

## Kontakt

### Udbud og Kontraktstyring

Stiager 2

                                            3500

                                            Værløse

                                    Indkoeb@furesoe.dk

### Ring til os

[7235 4000](tel:7235%204000)

[Bygningen er God Adgang-mærket](https://godadgang.dk/faktaark/furesoe-raadhus-6258-1)

## Kontakt

### Center for Kultur og Ejendomme

Stiager 2

                                            3500

                                            Værløse

### Ring til os

[7235 4000](tel:7235%204000)

### Skriv til os

[Skriv til os via digital post (borger)](https://post.borger.dk/send/afaa7106-bdbb-40f2-9f18-67ae32068707/072bfd43-9a82-4758-b66c-278588a35d57/)

[Skriv til os via digital post (virksomhed)](https://virk.dk/digitalpost/new/afaa7106-bdbb-40f2-9f18-67ae32068707/3bd26028-1388-4997-b437-efc393e413e0/)

[Bygningen er God Adgang-mærket](https://godadgang.dk/faktaark/furesoe-raadhus-6258-1)
