---
title: "Furesø-elever i top: Nummer 2 i læsning på landsplan"
description: "Furesø Kommunes elever leverede et flot resultat i læsning ved folkeskolens afgangsprøve i sommer. Kommunen placerer sig som nummer 2 ud af landets 98 kommuner på baggrund af folkeskoleelevernes resultater i læseprøven."
date: "2026-09-24"
created: "2026-09-24"
---

[Hjem](https://www.furesoe.dk/)

                    [Nyheder](https://www.furesoe.dk/nyheder)

                [Furesø-elever i top: Nummer 2 i læsning på landsplan](https://www.furesoe.dk/nyheder/furesoe-elever-i-top-nummer-2-i-laesning-paa-landsplan)

# Furesø-elever i top: Nummer 2 i læsning på landsplan

Furesø Kommunes elever leverede et flot resultat i læsning ved folkeskolens afgangsprøve i sommer. Kommunen placerer sig som nummer 2 ud af landets 98 kommuner på baggrund af folkeskoleelevernes resultater i læseprøven.

![](https://www.furesoe.dk/i/MOLIRIMEDIA/18bd7e92-366f-41a9-99b3-25ac61f8b8b4?width=800)

            Furesø Kommune er med sine folkeskoler nr. 2 ud af 98 kommuner i læsning ved Folkeskolens afgangsprøve i skoleåret 2025/26. Colourbox

Børne- og Undervisningsministeriet har for nyligt offentliggjort resultaterne af folkeskolens prøver ved afslutningen af skoleåret 2025/26. Resultaterne viser, at Furesøs elever i folkeskolerne klarer sig særdeles godt i læsning og ligger helt i toppen på landsplan.

## Stærke læsere i en digital tid

Læseprøven ved folkeskolens afgangsprøve i dansk tester elevernes evne til hurtigt og præcist at forstå, afkode og overskue forskellige teksttyper samt anvende læsestrategier hensigtsmæssigt.

Furesø Kommune har gennem flere år haft et særligt fokus på at styrke elevernes læselyst og læsekompetencer gennem sprog- og læsestrategien for dagtilbud, skole og FFO.

 "Det er meget glædeligt at se, at eleverne i Furesø er dygtige læsere. Midt i diskussionerne om faldende læsekompetencer og internationale undersøgelser er det meget opløftende. I en tid, hvor skærme ofte konkurrerer med fordybelsen, er det vigtigt, at eleverne kan læse og forstå mange forskellige teksttyper. Ikke kun korte beskeder eller tekster på internettet. Man skal også kunne koncentrere sig om længere og mere komplekse tekster for at kunne forholde sig kritisk til de store mængder information, vi møder hver dag. I Furesøs skoler har vi dygtige lærere, skoleledere, afdelingsledere og læsevejledere, som sammen med eleverne kan være stolte af de flotte resultater," siger Bettina Ugelvig (A), der er formand for Børn og Skole.

## Læsning åbner verden

Næstformand for Børn og Skole Jan Kjældgaard, understreger betydningen af stærke læsefærdigheder:

"Det er en stor glæde at se disse flotte resultater ved afgangsprøverne i læsning. Forskning viser, at sproglig stimulering har stor betydning for børns skolegang, videre uddannelse og muligheder senere i livet. Men læsning handler også om mere end faglige resultater. Læsning udvikler empati, udvider vores horisont og giver os indsigt i, hvordan andre mennesker lever og har det. Derfor er læselyst og gode læsevaner en vigtig del af børns dannelse og personlige udvikling," siger Jan Kjældgaard (F), næstformand i Børn og Skole.

Også blandt de bedste kommuner samlet set
De nye prøveresultater viser, at Furesøs folkeskoleelever også har klaret sig godt i matematik og naturfag ved folkeskolens afgangsprøve 2025/26. Furesøs skoler ligger på 5. pladsen i matematik og 10. pladsen i naturfag ud af landets 98 kommuner.

Kommunen er samlet nummer 8 ud af landets 98 kommuner i de bundne prøvefag. De flotte resultater afspejler det vedvarende fokus på at skabe deltagelsesmuligheder for flere børn i undervisningen og fællesskaberne på kommunens folkeskoler.

I alt har 528 furesøelever gennemført folkeskolens afgangseksamen i sommeren 2026 – heraf har 505 elever fået mindst 2 i både dansk og matematik.

## Fakta

- Furesø Kommune er med sine folkeskoler nr. 2 ud af 98 kommuner i læsning ved Folkeskolens afgangsprøve i skoleåret 2025/26.
- Læseprøven måler folkeskoleelevernes evne til at forstå, afkode og navigere i forskellige teksttyper.
- Furesø Kommune er nr. 4 ud af 98 kommuner i matematik ved Folkeskolens afgangsprøve i skoleåret 2025/26.
- Furesø Kommune er nr. 10 ud af 98 kommuner i naturfag ved Folkeskolens afgangsprøve i skoleåret 2025/26.
- Furesø Kommune placerer sig samlet som nr. 8 ud af 98 kommuner i de bundne prøvefag til Folkeskolens afgangsprøve 2025/26.
- Resultaterne er offentliggjort af Børne- og Undervisningsministeriet på [Uddannelsesstatistik.dk](https://uddannelsesstatistik.dk/ "Uddannelsesstatistik.dk")

## Bettina Ugelvig

1. Viceborgmester

bum1@furesoe.dk

(A)
Formand for Børn og Skole
Medlem af Økonomi og Erhverv
Medlem af Plan og Byudvikling

## Jan Kjældgaard

Udvalgsformand

jkj5@furesoe.dk

(F)
Formand for Handicap, Social, Psykiatri og Beskæftigelse
Næstformand i Børn og Skole
Medlem af Økonomi og Erhverv

## Katrine Birk

Direktør

**Velfærdsdirektør**

Center for Sundhed og Ældre

Center for Dagtilbud og Skole

Center for Beskæftigelse, Forebyggelse og Sociale Indsatser

kpd1@furesoe.dk

+45 2285 2040

## Kontakt

### Kommunikation

                                    kommunikation@furesoe.dk

### Ring til os

72354012

[Furesø Kommune](https://www.furesoe.dk/MOLIRIPAGE/00a0a55e-4a7e-45c6-baf3-006435c7ba1f)
