---
title: "Foreninger i dialog om Bybækskolens flytteplaner"
description: "24 foreningsrepræsentanter mødte op, da Furesø Kommune torsdag den 19. marts inviterede til dialogmøde om Bybækskolens flytteplaner. Spørgelysten var stor, og en følgegruppe er blevet nedsat."
date: "2026-03-20"
created: "2026-03-20"
---

[Hjem](https://www.furesoe.dk/)

                    [Nyheder](https://www.furesoe.dk/nyheder)

                [Foreninger i dialog om Bybækskolens flytteplaner](https://www.furesoe.dk/nyheder/foreninger-i-dialog-om-bybaekskolens-flytteplaner)

# Foreninger i dialog om Bybækskolens flytteplaner

24 foreningsrepræsentanter mødte op, da Furesø Kommune torsdag den 19. marts inviterede til dialogmøde om Bybækskolens flytteplaner. Spørgelysten var stor, og en følgegruppe er blevet nedsat.

![Dekorativt indhold](https://www.furesoe.dk/i/MOLIRIMEDIA/e539d0d9-5a8b-4780-c495-08dbfbdd41ee?width=800)

24 foreninger deltog i dialogmøde om Bybækskolens flytteplaner. **Furesø Kommune**

I februar 2026 besluttede det politiske udvalg Økonomi og Erhverv at igangsætte en proces om at flytte foreningsliv og kommunale aktiviteter væk fra Bybækskolen. Den tidligere skole er kommunens mest nedslidte bygning med høje udgifter til genopretning. De besluttede, at der skulle laves en flytteplan i dialog med Bybækskolens mange brugere.

Torsdag den 19. marts inviterede Furesø Kommune til dialogmøde om flytteplanerne. 24 foreningsrepræsentanter mødte frem fra bl.a. Frivilligcenteret, Træ-og Metallauget, Folkeoplysningsudvalget, FOF og Ældresagen Farum.

På mødet forklarede borgmester Nicolai Bechfeldt (V), at det er nødvendigt at få lavet en flytteplan for Bybækskolens aktiviteter, fordi skolen er så nedslidt.

”Det er kommunens mest nedslidte bygning, og den er dyr at vedligeholde. Ved at flytte foreningsliv og kommunale aktiviteter andre steder hen, så frigiver vi en fremtidig grund, der skal tænkes ind i visionen for hele området omkring Farum Bytorv og en potentiel overdækning af motorvejen. Vi vil dog fortsat give de bedst mulige rammer for Furesøs stærke foreningsliv”, fortæller borgmester Nicolai Bechfeldt (V).

## Følgegruppe nedsat

På mødet fortalte kommunaldirektør Henrik Studsgaard om flytteprocessens tidsplan, og om hvordan Bybækskolens mange forskellige foreninger vil blive inddraget og hørt. Blandt andet ved at nedsætte en følgegruppe med kommunale repræsentanter og repræsentanter fra Frivilligcenteret, Træ- og Metallauget, Bridgeklubberne og Folkeoplysningsudvalget.

”Jeg syntes, det var et godt møde, og jeg glæder mig til at mødes med følgegruppen. Vi er fortsat meget opmærksomme på, at foreninger skal kunne bruge kommunale bygninger. Det skaber liv. Samtidig skal nogen forberede sig på, at man i fremtiden ikke vil få sit helt eget lokale kun for sig selv. Man kommer til at dele med foreninger, der mødes andre ugedage. På den måde bliver der plads til alle i vores bygninger”, siger kommunaldirektør Henrik Studsgaard, der vil lede følgegruppen.

Følgegruppen består af foreninger med fast lokale på Bybækskolen i dag eller faste ugentlige bookninger. De vil mødes fire gange mellem marts og juni 2026. På møderne vil deltagerne byde ind med forslag og kommentarer til flytteplanen og have mulighed for at vende den færdige flytteplan med baglandet. Parallelt mødes en kommunal styregruppe og projektgruppe, hvor Ungdomsskolen (Ung Furesø), Fremtidsværkstedet og andre kommunale aktiviteter er repræsenteret.

## Fakta: Følgegruppens medlemmer

Furesøs kommunaldirektør samt yderligere to kommunale repræsentanter, 1 fra Frivilligcentret, 1 fra Træ- og Metallauget, 1 fra Bridgeklubberne og 2 fra Folkeoplysningsudvalget.

## Nicolai Bisserup Bechfeldt

Borgmester

Byrådet

NBB@furesoe.dk

## Henrik Studsgaard

Kommunaldirektør

72165100

hst5@furesoe.dk

Center for Borgerservice og Organisation

## Kontakt

### Kommunikation

                                    kommunikation@furesoe.dk

### Ring til os

72354012

[Furesø Kommune](https://www.furesoe.dk/MOLIRIPAGE/00a0a55e-4a7e-45c6-baf3-006435c7ba1f)
