---
title: "Snart kan du komme hjem hele natten – Movia udvider åbningstiden for Flextur i tre kommuner"
description: "Nyt forsøg giver de lokale i Egedal, Furesø og Holbæk Kommuner muligheden for at komme hjem om natten med kollektiv transport. Movia udvider Flextur og kører videre efter kl. 23."
date: "2026-04-08"
created: "2026-04-08"
---

[Hjem](https://www.furesoe.dk/)

                    [Nyheder samlet](https://www.furesoe.dk/nyheder-samlet)

                    [Nyheder - Trafik og transport](https://www.furesoe.dk/nyheder-samlet/nyheder-trafik-og-transport)

                [Snart kan du komme hjem hele natten – Movia udvider åbningstiden for Flextur i tre kommuner](https://www.furesoe.dk/nyheder-samlet/nyheder-trafik-og-transport/snart-kan-du-komme-hjem-hele-natten-movia-udvider-aabningstiden-for-flextur-i-tre-kommuner)

# Snart kan du komme hjem hele natten – Movia udvider åbningstiden for Flextur i tre kommuner

Nyt forsøg giver borgere i Egedal, Furesø og Holbæk kommuner muligheden for at komme hjem om natten med kollektiv transport. Til august udvider Movia 'Flextur' og kører videre efter kl. 23.

Kollektiv transport er afgørende for mange for at få hverdagen til at hænge sammen – det gælder også aften og nat. I landdistrikterne og lokalsamfund kan det dog være sparsomt med kollektive transportmuligheder sent om aftenen. Og når der er langt mellem husene, kan det være svært at komme hjem fra arbejde, fritidsaktiviteter eller sociale arrangementer. Derfor udvider Movia åbningstiden for Flextur i tre kommuner og giver flere mulighed for kollektiv transport ud på de sene timer.

Natudvidelsen af Flextur sker som et forsøg i samarbejde med Holbæk, Furesø og Egedal Kommuner. I dag kan Flextur benyttes frem til kl. 23.00, mens andre dele af Movia Flextrafik kører døgnet rundt. Dermed er der mulighed for at give beboerne i de tre kommuner en plads i bilen. Forsøget forventes at gå i gang til august 2026.

*”Vi ved, hvor vigtig kollektiv transport er for at kunne leve et aktivt liv, deltage i sociale fællesskaber og få hverdagen til at hænge sammen. Med det her tiltag vil vi undersøge, om vi kan øge mobiliteten for de lokale ved at bruge Movia Flextrafik, der i forvejen kører døgnet rundt,”* siger Pernille Appel-Hansen, mobilitetschef i Movia.

## Fra tidlig lukketid til bedre sammenhæng

Formålet med forsøget er en del af Movias arbejde med at give beboere i landdistrikter og lokalsamfund bedre og mere sammenhængende transportmuligheder. Ved at afprøve fleksible løsninger – som udvidelse af Flextur – kan den kollektive trafik også fungere dér, hvor der er langt mellem husene, og hvor faste ruter ikke giver mening. Samtidig får kommunerne et nyt redskab til at styrke mobiliteten for deres borgere, som måske har få alternativer i dag.

*”I Furesø Kommune har vi en ambitiøs klimaplan og et mål om at reducere vores CO2-udledning fra transport med 70 % i 2030. Hvis vi skal nå det mål, skal vi have en bedre offentlig transport. Så jeg håber, at forsøget med Flextur også efter kl. 23 giver god mening for vores borgere. Det kan være efter middage hos gode venner eller efter en koncert i Galaksen eller Farum Kulturhus. Ordningen skulle gerne bidrage til øgede muligheder for at komme ud og ikke mindst hjem om aftenen, uden at man skal køre i bil. Og mindre bilkørsel giver mindre klimabelastning”,* siger Øjvind Vilsholm (Ø), formand for Natur og Klima i Furesø Kommune.

Erfaringer fra andre forsøg og tiltag i landdistrikter viser, at natbusser og nattog kan have stor betydning for menneskers oplevelse af frihed og muligheder – også selvom tilbuddet kan være begrænset. Særligt unge har peget på, at transport om natten gør det lettere at passe job, uddannelse og et aktivt socialt liv.

I Furesø anvendes Flextur allerede flittigt af yngre brugere – bl.a. til Aaquist Rideskole og Værløse Svømmehal

## Klare rammer for natkørsel

Forsøget skal supplere den eksisterende kollektive transport og indrettes med tydelige rammer. Blandt andet vil der være særlige vilkår for natkørsel, så tilbuddet fungerer som et lokalt mobilitetstilbud og ikke som en erstatning for andre transportformer.

Netop derfor gennemføres forsøget i tæt samarbejde med kommunerne og med fokus på en ansvarlig indretning af tilbuddet.

Forsøget med udvidet Flextur gennemføres i tre kommuner og skal give viden om, hvordan passagererne bruger tilbuddet, og hvilke økonomiske og praktiske konsekvenser det har.

## Flextur i Furesø

I Furesø anvendes Flextur allerede flittigt af yngre brugere – bl.a. til Aaquist Rideskole og Værløse Svømmehal.

I 2025 blev der bestilt 5.296 flexture i Furesø Kommune.

## Det mener Egedal og Holbæk:

*”De mange små bysamfund er en unik del af Egedal Kommunes DNA. Hvis de skal tiltrække nye beboere og fastholde dem, der allerede bor der, skal der være fleksible offentlige transportmuligheder. Det er særlig vigtigt, når S-tog ligger langt væk. Derfor er jeg glad for, at Egedal Kommune er en del af forsøget med Flextur om natten. Det vil gøre det lettere for borgere i Egedals små bysamfund at arbejde på skæve tidspunkter og deltage i socialt liv. Det er et godt supplement til bus og togdrift,” siger* Birgitte Neergaard-Kofod (C), borgmester i Egedal Kommune

*”Vi skal have et Holbæk Kommune, hvor det også i de sene timer er muligt at komme hjem på en tryg og fleksibel måde. Med forsøget med Flextur om natten styrker vi sammenhængskraften i hele kommunen, fordi vi binder vores byer og lokalområder bedre sammen i de tidsrum, hvor den kollektive transport ellers kan være meget begrænset. Det kan få stor betydning for både arbejde, fritidsliv og sociale fællesskaber,”* fortæller Eva Anker Lund (S), formand for Plan- og Erhvervsudvalget i Holbæk Kommune.

**Fakta**

- Forsøg i tre kommuner i ét år: Furesø, Holbæk og Egedal
- I forsøget kan Flextur bestilles efter behov – og efter kl. 23
- Forsøget er omkostningsneutralt for kommunerne, da omkostningen til kørslerne finansieres delvist af egenbetaling og delvist af en pulje hos Movia
- Udvidelsen af Flextur er mulig, fordi Movia Flextrafik allerede kører døgnet rundt med handicap- og patientkørsel
- Evalueringen skal afdække brug, økonomi og administration
- Resultaterne skal bruges til at vurdere, om løsningen kan videreudvikles eller udbredes til flere områder.

                https://www.furesoe.dk/borger/veje-og-trafik/offentlig-transport

## Kontakt

### Klima og Mobilitet

Stiager 2

                                            3500

                                            Værløse

### Ring til os

[7235 5355](tel:7235%205355)

### Skriv til os

[Skriv til os via digital post (borger)](https://post.borger.dk/send/afaa7106-bdbb-40f2-9f18-67ae32068707/21d34fed-0abd-4cac-b818-71e27812e647/)

[Skriv til os via digital post (virksomhed)](https://virk.dk/digitalpost/new/afaa7106-bdbb-40f2-9f18-67ae32068707/825feb74-5fe7-4225-a940-4d5eedfff63e/)

[Bygningen er God Adgang-mærket](https://godadgang.dk/faktaark/furesoe-raadhus-6258-1)
