Skip til hoved indholdet Kontakt Kontakt

Kvalitet og faglig udvikling i Furesøs dagtilbud

En national rapport fra VIVE og EVA peger på store forskelle i kvaliteten i danske dagtilbud. Den seneste opsamling på pædagogiske tilsyn i Furesøs dagtilbud viser, at et løbende fokus på udvikling af både pædagogisk praksis og medarbejdernes kompetencer generelt giver en høj faglig kvalitet i arbejdet med at sikre børnenes trivsel, læring, udvikling og dannelse.

Dekorativt indhold

Som en del af den naturpædagogiske tilgang har Vingesus ansat en naturvejleder, der arbejder tæt sammen med det pædagogiske personale. Her er hun taget på på opdagelsestur i lokalområdet sammen med en lille børnehavegruppe. Børnehuset Vingesus

Tilsynene fra 2023 til 2025 viser, at børn i Furesøs dagtilbud møder nærværende og engagerede voksne med stærke relationelle kompetencer. Det pædagogiske personale er opmærksomme på børns behov og støtter dem i både leg og svære situationer. Børneperspektivet er centralt – børn bliver lyttet til, taget alvorligt og guidet med omsorg og respekt.

Muhammed Bektas (A), formand for Børn og Skole er stolt af den høje faglighed og det store engagement blandt medarbejderne i Furesøs dagtilbud:

”Men vi hviler ikke på laurbærrene. Kvalitet er en dynamisk størrelse, og derfor arbejder vi hele tiden med at udvikle vores pædagogiske praksis og opbygge medarbejdernes kompetencer, så vi også fremover kan sikre de bedste rammer for børns trivsel, læring og udvikling”.

Furesø Kommune har blandt andet indgået et partnerskab med Børns Vilkår om at forankre det såkaldte omsorgsgreb i dagtilbuddene. Det giver pædagogerne konkrete redskaber til at forstå og handle på børns behov – både i relationer mellem børn og voksne og børn imellem. Det styrker fællesskaberne og skaber trygge rammer for alle børn.

Faglighed i praksis

Børns perspektiver og engagement i hverdagen er også et vigtigt omdrejningspunkt i Furesøs dagtilbud. Det blev senest understøttet ved et fyraftensmøde i maj, hvor dagtilbudsforsker Christina Munck holdt oplæg om Langsom Pædagogik. Her blev personalet inspireret til at sætte tempoet ned og give plads til børns nysgerrighed og initiativ. Børnehuset Vingesus er et godt eksempel på den tilgang:

"Vi er optaget af børneperspektivet, hvor vi følger barnets spor og justerer praksis derefter. Det betyder fx, at vi kan have planlagt en tur over til fårene, men hvis børnene bliver optaget af noget andet undervejs, så stopper vi op og dvæler ved den optagethed. Vi holder børnemøder og børnesamtaler på børnenes præmisser", fortæller leder Pia Rosa Jørgensen

Samtidig er der fokus på at styrke fagligheden blandt alle medarbejdere – også pædagogmedhjælpere:

"Vi holder pædagogmedhjælpermøder en gang om måneden, hvor uddannede pædagoger underviser og formidler deres viden videre. Det kan være temaer som kommunikation, leg, relationer og børnefællesskab. Det giver vores medhjælpere en tryghed i det pædagogiske arbejde og styrker kvaliteten i hverdagen."

Fokus på børn i udsatte positioner

Alle børn skal have lige muligheder. Derfor arbejder dagtilbuddene også målrettet med at skabe inkluderende læringsmiljøer, der tager udgangspunkt i det enkelte barns ressourcer. To gange årligt vurderes børnenes trivsel, og hvis et barn vurderes at være i en udsat position, sættes der ind med relevante pædagogiske indsatser.

Leg og læring går hånd i hånd

Undersøgelsen fra VIVE og EVA peger på behovet for at styrke børns legemuligheder og de fysiske rammer. Det er allerede et fokusområde i Furesø. Tilsynene viser, at pædagogerne er dygtige til at skabe varierede legeområder og understøtte børns leg. Samtidig arbejdes der løbende med at udvikle dette område gennem faglige oplæg og workshops.

Fakta: Sådan udføres de pædagogiske tilsyn

  • Der gennemføres tilsyn i alle dagtilbud hvert 2. år – både anmeldte og uanmeldte.
  • I vinteren 2024-2025 blev der gennemført anmeldte pædagogiske tilsyn i alle dagtilbud i Værløse.
  • I vinteren 2023-2024 blev der gennemført et anmeldt pædagogisk tilsyn i alle dagtilbud i Farum.
  • Tilsynene udføres af pædagogiske konsulenter og består af observationer af hverdagen med fokus på læringsmiljøet.
  • Der inddrages også data som sprogvurderinger, trivselsvurderinger og børneperspektiver – tilpasset børnenes alder.
  • Udviklingspunkter drøftes med ledelse, medarbejdere og forældrebestyrelse og følges op med støtte fra konsulenter.

Undersøgelse: Kvalitet i dagtilbud

VIVE og EVA har gennemført en national undersøgelse for Børne- og Undervisningsministeriet af kvalitet i daginstitutioner for 3-5-årige. Undersøgelsen peger på 6 nationale udviklingsbehov i de pædagogiske læringsmiljøer:

  1. De anerkendende og sensitive samspil og relationer mellem det pædagogiske personale og børn.
  2. Støtten til børns indbyrdes samspil, relationer og fællesskaber.
  3. Børns legemuligheder.
  4. Opmærksomheden på børns perspektiver og engagement i de pædagogiske aktiviteter.
  5. Deltagelsesmuligheder for børn i udsatte positioner.
  6. Fysiske omgivelser indenfor, der fremmer leg, fordybelse og steder til ro.

Læs mere om den nationale undersøgelse, og find rapporten her.

Muhammed Bektas

Udvalgsformand

Byrådet

mbe1@furesoe.dk

Anders Medum Groth

Udvalgsnæstformand

Byrådet

mdg1@furesoe.dk

Pia Rosa Jørgensen

Dagtilbudsleder

Center for Dagtilbud og Skole

72164921

pirj@furesoe.dk

Katrine Birk

Direktør

Velfærdsdirektør

Center for Sundhed og Ældre

Center for Dagtilbud og Skole

Center for Beskæftigelse, Forebyggelse og Sociale Indsatser

kpd1@furesoe.dk

+45 2285 2040

Kontakt

Kommunikation


kommunikation@furesoe.dk

Ring til os

Modtag nyheder fra Furesø Kommune

Opret nyhedsbrev

Furesø Kommune

Stiager 2
3500 Værløse

CVR-nummer: 29188327
Kommunenummer: 190

Telefontider

Telefonnummer: 7235 4000

Mandag til onsdag kl. 10 til 14
Torsdag kl. 10 til 17
Fredag kl. 10 til 14

Borgerservice

Bestil eller afbestil tid i Borgerservice.

Følg os på de sociale medier

Få teksten læst op Tilgængelighedserklæring Giv os feedback