---
title: "Vaccination mod influenza og covid-19"
description: "Find information omkring vaccination mod covid-19 og influenza"
date: "2026-09-14"
created: "2023-11-21"
---

[Hjem](https://www.furesoe.dk/)

                    [Borger](https://www.furesoe.dk/borger)

                    [Sundhed og sygdom](https://www.furesoe.dk/borger/sundhed-og-sygdom)

                [Vaccination mod influenza og covid-19](https://www.furesoe.dk/borger/sundhed-og-sygdom/vaccination-mod-influenza-og-covid-19)

# Vaccination mod influenza og covid-19

Vaccinationsprogrammet mod influenza og covid-19 begynder igen den 1. oktober 2026. Her kan du finde information om årets sæsonvaccination.

## Oftest stillede spørgsmål

###

                                    Hvem kan blive vaccineret?

#### Målgruppen for vaccinationsindsatsen er:

- Borgere på 65 år eller ældre
- Borgere under 65 år med kronisk sygdom, hvis de er i øget risiko for et alvorligt sygdomsforløb. Det er f.eks. personer
med svært nedsat immunforsvar, hjerte-kar-sygdom eller en lungesygdom som KOL eller astma
- Gravide i 2. og 3. trimester samt førtidspensionister (kun influenza vaccine)

[Læs mere om de forskellige målgrupper på Sundhedsstyrelsens hjemmeside](https://www.sst.dk/da/Vaccination)

###

                                    Hvor kan jeg blive vaccineret

På Sundhedsstyrelsens Danmarkskort kan du se, hvor du kan blive vaccineret mod influenza og COVID-19.

Du kan vælge at blive vaccineret i den kommune du bor i, eller et andet sted i regionen på hospitaler

I Furesø Kommune vil der i år være vaccinationssteder i **Farum** og **Værløse**.

Regionen følger løbende med i efterspørgslen på vaccinationstider og vaccinationssteder. Danmarkskortet bliver opdateret, hvis det vurderes, at der er behov for flere eller færre vaccinationssteder.

Der forventes mulighed for **drop-in vaccination på hospitalerne fra uge 43**.

[Se vaccinationssteder og åbningstider](https://vacciner.dk/Home/Welcome "Se vaccinationssteder og åbningstider")

[Klik på linket for at se aktuelle vaccinationssteder (Danmarkskortet)](https://vacciner.dk/Home/Welcome)

###

                                    Hvornår kan jeg blive vaccineret mod covid-19 og influenza

Du kan blive gratis vaccineret mod influenza og covid-19 fra den 1. oktober 2026 til og med den 20. december 2026

###

                                    Sådan bestiller du tid

#### Invitation og tidsbestilling

Der bliver sendt invitationsbreve ud om vaccination. De sendes ud i etaper, så aldersgrupper vil kunne bestille tid på vacciner.dk efter følgende tidsplan.

Der kan gå længere tid, før du modtager din invitation, hvis du er frameldt digital post. Alle der inviteres via et fysisk brev, bør få en invitation inden d. 1. oktober.
- **85+ år:** Invitationsbreve udsendes **8. september**
- **75-84 år:** Invitationsbreve udsendes **15.-16. september**
- **65-74 år:** Invitationsbreve udsendes **22.-24. september**
- **Borgere under 65 år i målgruppen:** Tidsbestilling via selvhenvisning åbner **29. september**
- **Påmindelsesbreve:** Udsendes **3. november**

#### Borgere på 65 år og derover

Hvis du er 65 år og derover, kan du bestille tid til vaccination på vacciner.dk, når du har fået en invitation til vaccination i Digital Post eller via et fysisk brev.

Der oprettes løbende nye tider

[Bestil tid til vaccination på vacciner.dk](https://www.vacciner.dk/Home/Welcome "Bestil tid til vaccinerne på vacciner.dk")

Du kan blive vaccineret mod både covid-19 og influenza på samme tid.

Antallet af vaccinationstider vil løbende udvides.

#### Borgere mellem 18 og 64 år i særlig risiko

Hvis du er mellem 18 og 64 år og mener, at du hører til gruppen af borgere, der er i særlig risiko for at udvikle et alvorligt forløb med covid-19 eller influenza, kan du visitere dig selv til vaccination.

Det gør du ved at udfylde en tro- og loveerklæring, når du bestiller tid til vaccination via "Selvvisitering" på [vacciner.dk](https://www.vacciner.dk/Home/Welcome "vacciner.dk")

[På Sundhedsstyrelsens hjemmeside kan du læse mere om hvilke borgere under 65 år, som Sundhedsstyrelsen anbefaler vaccination](https://www.sst.dk/da/Vaccination "På Sundhedsstyrelsens hjemmeside kan du læse mere om hvilke borgere under 65 år, som Sunhedsstyrelsen anbefaler vaccination")

###

                                    Brug for hjælp til at bestille eller ændre tid

Du skal bruge dit MitID for at bestille tid på vacciner.dk. Hvis du er i målgruppen for vaccination og ikke har MitID, kan du få hjælp til at booke eller ændre din vaccinationstid ved at ringe til vores bookingtelefon på tlf. 38 64 99 01.

Bookingtelefonen er åben alle hverdage fra kl. 9:00 – 15:15.

 Ved spørgsmål af sundhedsfaglig karakter henviser vi til egen læge.

#### Sådan ændrer eller aflyser du din tid

Hvis du ikke har MitID, kan du få hjælp til at ændre din vaccinationstid, ved at ringe til vores bookingtelefon på tlf. 38 64 99 01.

[​​Du kan ændre eller aflyse din tid på www.vacciner.dk​](https://www.vacciner.dk/Home/Welcome)

###

                                    Vaccination for borgere på plejehjem og midlertidige døgnophold

#### Vaccination af beboere på plejehjem og midlertidige døgnophold

Regionen tilbyder, som tidligere år, udkørende vaccination. I dette års vaccinationsindsats er det hospitalerne, der varetager vaccination på plejehjem og midlertidige døgnophold, og Akutberedskabet, som varetager vaccinationen på social området, samt til borgere i eget hjem.

Beboere på plejehjem og midlertidige døgnophold tilbydes derfor vaccination mod covid-19 og influenza på det plejehjem eller døgnophold, hvor de bor.

- Første runde: 1. oktober - 20.november 2026
- Opfølgende besøg: 30. november- 11. december 2026 ( hvis der er behov)

Hospitalet planlægger datoer og informerer plejehjemmene direkte. Personalet på plejehjem sørger for at indhente samtykke fra borgeren og/eller værge inden vaccination

Eventuelle spørgsmål om vaccination af beboere på et specifikt plejehjem kan rettes til plejehjemmet.

###

                                    Vaccination i eget hjem

Hjemmevaccination er et tilbud til borgere, der enten grundet fysiske eller psykiske udfordringer, ikke kan forlade egen bolig - ej heller med ledsagelse.

Du kan kun blive visiteret til hjemmevaccination telefonisk. Der er ikke mulighed for digital bestilling af hjemmevaccination

 Hjemmevaccinationen kan bestilles af borgeren, en pårørende eller hjemmeplejen. Akutberedskabet har en visiterende rolle, og vil derfor oplyse om kriterierne for hjemmevaccination og fx spørge til, om borgeren i andre sammenhænge kan forlade egen bolig til egen læge eller lign. med hjælp.
Hjemmevaccination kan fra 9. september 2026 bestilles på bookingtelefonen (38 69 89 42).

Er du i målgruppen for hjemmevaccination og modtager kommunal hjemmepleje, kan hjemmeplejen hjælpe dig med at bestille tid og evt. være tilstede til at åbne døren.

###

                                    Vaccination for borgere på sociale botilbud

#### Vaccination på sociale botilbud

Beboere på kommunale sociale botilbud der er i målgrupperne enten pga. alder og/eller fordi, de er i særlig risiko, får tilbudt vaccination på deres bosted.  Alle beboere skal vurderes individuelt. Det at bo på et botilbud er ikke i sig selv et kriterie for at blive tilbudt vaccination.

Kommunen og botilbuddet hjælper med:

- At vurdere, hvem der er i målgruppen
- At informere borgeren og indhente samtykke med borgeren og/eller en værge
- At koordinere tidspunkt med regionens udkørende team

Private botilbud håndterer selv visitering og koordinering.

## Kontakt

### Center for Sundhed og Ældre

Stiager 2

                                        3500 Værløse

### Ring til os

[7235 4000](tel:7235%204000)

### Skriv til os

[Skriv til os via digital post (borger)](https://post.borger.dk/send/afaa7106-bdbb-40f2-9f18-67ae32068707/10b16be3-cb47-4af5-a234-aeb4bea31540/)

[Skriv til os via digital post (virksomhed)](https://virk.dk/digitalpost/new/afaa7106-bdbb-40f2-9f18-67ae32068707/db18fe83-2d76-461e-bf83-29b82daa56d9/)

[Bygningen er God Adgang-mærket](https://godadgang.dk/faktaark/furesoe-raadhus-6258-1)
