Borgmestre gennem tiderne - Farum

Borgmestre i Farum Kommune fra 1841-2006

 

2002-2006

Lars Carpens, Venstre

2002

Henrik Jerger, Venstre (konstitueret borgmester 07.02.2002-14.02.2002)

1993-2002

Peter Brixtofte, Venstre

1992-1993

Flemming Oppfeldt, Venstre (borgmester fra 27.11.1992-09.03.1993, mens Peter Brixtofte var skatteminister)

1986-1992

Peter Brixtofte, Venstre (udtrådt af byrådet 27.11.1992-09.03.1993, hvor han var skatteminister)

1974-1985

Gøsta Gustavsen, Socialdemokratiet

1970-1974

Haakon Vitting Andersen, Borgerlisten

1966-1970

Sven Schmidt, Konservative

1963-1966

Mogens Bechgaard, Borgerlisten

1962

Tage Møller, Konservative

1929-1962

Johannes Jespersen, Konservative

1921-1929

Karl Larsen, Konservative

1921

Christoffer Nielsen

1917-1921

Valdemar Hansen

1914-1916

Rasmus Lars Rasmussen

1905-1914

Carl Marke

1904

Jens Christian Boel

1901-1903

Rasmus Hansen

1895-1900

Svend Nielsen

1891-1894

Rasmus Larsen

1889-1890

Rasmus Hansen

1888

Carl Bonnevie

1880-1887

Rasmus Hansen

1877-1879

Rasmus Nielsen

1876

Svend Nielsen

1871-1876

Niels Andersen

1871

Niels Mathiassen

1870

Peder Mathiassen

1868-1870

Christian Jørgensen

1868

Peder Mathiassen

1866-1867

Jens Rasmussen

1865

Peder Mathiassen

1862-1864

Jens Rasmussen

1856-1861

Niels Rasmussen

1854-1855

Lars Rasmussen

1851-1853

Lars Nielsen

1849-1850

Ole Larsen

1845-1848

Rasmus Aagaard

1843-1844

Jørgen Frederik Lind

1841-1842

Rasmus Aagaard

 

Kilde: Furesø Museer

Sidst opdateret 24. maj 2016

Kontakt

Borgmesterkontoret

Stiager 2
3500 Værløse
Tlf.: 7235 4001
Skriv til os via Digital Post (borger)

Skriv til os via Digital Post (virksomhed)